W historii ludzkości szmaragdowe tablice Thotha, czasami określane jako tabula smaragdina, były uważane za tajemnicze źródło, które zawiera jakąś nieznaną, mistyczną wiedzę lub ogromne moce. Historia jest przesiąknięta tego rodzaju zdarzeniami i wielu poświęciło się, próbując odnaleźć tajemnicze artefakty i zrozumieć ich znaczenie. Jednym z takich eksponatów, które trudno jest rozszyfrować, jest starożytny tekst wyryty na tablicach Thotha, który wywrze ogromny wpływ na wiedzę alchemiczną i stanie się podstawą wielu prądów okulistycznych. Jest to obiekt rzekomo wielkiej mocy, skrywający tajemnice magii, alchemii, ludzkiego umysłu, a być może i samego Wszechświata.

Szmaragdowe tablice Thotha, są jednym z kamieni węgielnych alchemii, o których mówi się, że zawierają niewyczerpaną magiczną wiedzę i które stały się najbardziej znamiennym z magicznych świadectw w zachodnim okultyzmie. Uważa się, że ten trudny do zrozumienia tekstjest jedną z serii zielonych prostokątnych tablic, na których zostały wyryte różne symbole i inskrypcje, które ukrywają niepoznane elementy tajemnej wiedzy. Podejrzewa się, że ukrywają mądrość kamienia filozoficznegoumiejętność manipulowania materią, a nawet sekret przemiany świadomości.

Legendarne autorstwo szmaragdowych tablic

Chociaż sam starożytny wygląd szmaragdowych tablic i to, że skrywają tajemnice, są przez świat nauki akceptowalny, ich prawdziwe pochodzenie i autorstwo, pozostają nieznane. Zgodnie z najczęściej cytowaną wersją przyjmuje się, że zostały napisane przez samego ojca magii i hermetycznej alchemii, legendarnego filozofa i kapłana Hermesa Trismegistosa  żyjącego w 5 wieku w starożytnej Grecji. Mówi się, że Hermes napisał Hermetic Corpus, serię świętych tekstów, które stały się podstawą hermetyzmu, a szmaragdowe tablice są jego głównym arcydziełem. Według innej teorii uważa się, że twórcą szmaragdowych tablic był syn Adama i Ewy, Set, a potem tablice zostały znalezione w rękach martwego kapłana w Tianie w grobie pod posągiem Hermesa w 8 wieku przez arabskiego maga o imieniu Balinas. Niektórzy zaś twierdzą, że tablice zostały stworzone przez Thotha, kapłana królów Atlantydy 38.000 lat temu.

Interpretacje treści szmaragdowych tablic

Wobec tylu legend i przekazów na temat szmaragdowych tablic Thotha trudno stwierdzić kto i kiedy je napisał. Wiadomo natomiast, że tekst został przetłumaczony na łacinę przez Hugona z Santalli w 12 wieku i przynajmniej w tej wersji autorstwo tablic przypisuje się Hermesowi Trismegistosowi. Dzieło Hugona wywarło ogromny wpływ na rozwój alchemii tamtych czasów. Wiemy też o różnych tłumaczeniach i relacjach o zawartości i znaczeniu szmaragdowych tablic, które przekazali nam bardzo znani i wpływowi ludzie, w tym Roger Bacon, Michael Meier, Albertus Magnus czy Carl Jung, który twierdził, że szmaragdowe tablice ujrzał we śnie.

Żadne z tłumaczeń nie jest takie samo, a interpretacje różnią się od siebie w zależności od autora, co dodatkowo komplikuje zrozumienie treści tablic. Najbardziej znany i intrygujący komentarz został napisany przez angielskiego naukowca i filozofa Isaaca Newtona, który napisał zaskakująco dużo prac na temat alchemii. Newton napisał: „Z natury jestem sceptykiem, ale nie mam innego wyboru, jak tylko zaoferować subiektywne poparcie dla twierdzenia, że szmaragdowe tablice posiadają właściwości transformujące”.


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *