Atlantyda to pojęcie brzmiące dość enigmatycznie, dlatego nie każdy wie, co właściwie się pod nim kryje. Tymczasem to nic innego jak nazwa mitycznej krainy, która to miała być zamieszkana przez niezwykle silnie rozwiniętą cywilizację. Atlantyda miała ulec zniszczeniu na skutek gwałtownych zjawisk w postaci trzęsień ziemi oraz powodzi. Jakie są najciekawsze kwestie powiązane z tym mitycznym miejscem?

Jakie są pierwsze wzmianki o Atlantydzie?

O Atlantydzie stało się głośno za sprawą Platona. Dokonał on opisu tej mitycznej krainy, a jako jej źródło podał ustną tradycję. Zdaniem starożytnego filozofa, za pierwszego władcę Atlantydy należy uznać króla Atlasa. Jako kolejnych władców, Platon wyróżnia między innymi Azeasa, Diaprepesa oraz Autochtona. Atlantyda była krainą niezwykle bogatą i atrakcyjną pod względem wizualnym. Znajdowały się tam bardzo bogate złoża cennych diamentów oraz metali szlachetnych. Nie brakowało także i drewna. Platon wierzył, że nad Atlantydą czuwał bóg morza, Posejdon. Ludności tej mitycznej krainy wiodło się więc wyjątkowo dobrze, a jej władca sprawował rządy w sposób sprawiedliwy.

Gdzie leżała Atlantyda?

Atlantydą szczególnie mocno interesowano się w wieku XIX oraz XX. Wśród uczonych trwał spór o to, gdzie właściwie miałaby leżeć owa mityczna kraina. Zastanawiali się nad tym również artyści, zarówno malarze jak i pisarze. Z tego też względu powstało mnóstwo dzieł zainspirowanych Atlantydą. Nie brakowało jednak sceptyków, którzy twierdzili, że Atlantydę wymyślił Platon, który jako pierwszy wspomniał o niej w swoich zapiskach. Zdaniem niektórych, Atlantyda znajdowała się w Ameryce, ale pogląd ten nie był zbyt szeroko rozpowszechniony. Zdecydowanie więcej osób twierdziło, iż ta mityczna kraina była jedną z wysp na Oceanie Atlantyckim. Nie brakowało i osób, którzy twierdzili, iż Atlantyda była umiejscowiona na Krecie i ta teoria wydaje się najbardziej prawdopodobna. Platon szczegółowo opisał bowiem zagładę Atlantydy, a ta bardzo mocno przypominała upadek kultury minojskiej. Bardzo śmiałym poglądem jest natomiast ten, zgodnie z którym Atlantyda znajdowała się na współczesnej Antarktydzie, zanim ta uległa zlodowaceniu. Wydaje się jednak, że ten pogląd ma niewiele wspólnego z prawdą.

Atlantyda w kulturze

Jak już wspomniano powyżej, mityczna kraina zwana Atlantydą stała się inspiracją dla wielu twórców kultury i dokumentów. Zmierzył się z nią m.in. kanał Discovery Historia.

Zaginiona wyspa stała się też motywem przewodnim utworów takich osób jak: Robert E. Howard, Juliusz Verne czy Arthur Conan Doyle. Motyw Atlantydy przewija się również w powieści Macieja Kuczyńskiego „Atlantyda. Wyspa ognia.” Księgą zawierającą wiedzę o Atlantydzie są Szmaragdowe Tablice Thotha (https://www.czarymary.pl/p_47101_tot_z_atlantydy_szmaragdowe_tablice).

Powstał również film animowany na temat tej mitycznej krainy. Oczywiście nie sposób nie wspomnieć o grach komputerowych, które również czerpią z mitu o Atlantydzie. Przede wszystkim mowa tu o grach przygodowych. Atlantydę starali się przedstawić na swoich obrazach również liczni malarze. Bez trudu można więc stwierdzić, że kraina ta wzbudzała i nadal wzbudza mnóstwo intensywnych emocji.


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *